2024. 09. 10. kedd

Nikolett, Hunor
1 EUR 396 HUF
1 GBP 469 HUF
  • Főoldal
  • »
  • Gazdaság
  • »
  • Jelentős összegű számviteli hiba Szerencs könyvelésében

Jelentős összegű számviteli hiba Szerencs könyvelésében

Szerencs város pénzügyi és vagyongazdálkodása szabályszerűségének ellenőrzése

Az Állami Számvevőszék (ÁSZ) lezárta Szerencs város pénzügyi és vagyongazdálkodása szabályszerűségének ellenőrzését. A számvevőszéki jelentés szerint 2011-2013 között az Önkormányzat pénzügyi egyensúlya csak a működőképesség megőrzését szolgáló kiegészítő támogatásokkal volt fenntartható. A pénzügyi egyensúlyi helyzetben a 2013. év végére bekövetkezett kedvező változást az adósságkonszolidáció és az önkormányzati feladatok jelentős részének állami átvétele együttesen eredményezte. Az Önkormányzat pénzügyi és vagyongazdálkodása részben felelt meg a jogszabályi előírásoknak.

A Borsod-Abaúj-Zemplén megyében fekvő, több mint 9 ezres lakónépességű városi önkormányzat 2013-as költségvetési bevételei több mint 3,8 milliárd Ft-ot, költségvetési kiadásai több mint 3,4 milliárd Ft-ot tettek ki. A 2013. év végi mérleg szerinti vagyon közel 9,7 milliárd Ft volt, amely a 2011. év eleji állapothoz képest 34%-kal növekedett az ellenőrzött időszakban.

A 2011-2013. évekre kiterjedő ellenőrzés keretében az ÁSZ megállapította, hogy az Önkormányzat pénzügyi gazdálkodása a jogszabályi előírásoknak – a szabályozottsággal, a költségvetés tervezésével, és az előirányzatok módosításával kapcsolatos hiányosságok miatt – részben felelt meg. A 2013. évi költségvetési rendeletben a működési egyensúlyt 191,4 millió Ft működőképesség megőrzését szolgáló kiegészítő támogatás tervezésével biztosították. A támogatás megítéléséről szóló döntést megelőzően e bevételi előirányzat tervezése közgazdaságilag nem volt megalapozott. Az Önkormányzat pénzügyi kapacitása 2011-2012 között negatív volt, a képződött működési jövedelem nem nyújtott fedezetet a tőketörlesztési kötelezettségekre. Az ellenőrzött időszakban folyamatosan vettek igénybe munkabér-, valamint támogatás-megelőlegezési és folyószámlahiteleket, ezen túl 2011-2012-ben összesen 140,5 millió Ft kölcsön felvételére került sor. A polgármester a jogszabályi előírás ellenére nem tájékoztatta a Pénzügyi Bizottságot az Önkormányzat 60 napon túli lejárt szállítói tartozásállománya fennállásáról. A pénzügyi egyensúlyt befolyásoló kockázatokat nem teljes körűen azonosították. A gazdálkodás során nem biztosították maradéktalanul az integritás érvényesülését.

A vagyon összetételének és nagyságának változását eredményező döntések és azok végrehajtása, továbbá a vagyonkimutatás tartalma és felépítése részben felelt meg a jogszabályi előírásoknak. Az összevont beszámoló mérlegeiben az eszközöket és a forrásokat a jogszabályban és a belső szabályzatban előírtak ellenére leltárral teljes körűen nem támasztották alá. Nem biztosították az ingatlankataszter és a földhivatali ingatlan-nyilvántartás adatainak egyezőségét. Az eredményszemléletű számvitel bevezetésével kapcsolatos jogszabályban előírt feladatokat teljes körűen nem hajtották végre. A 2012-2013. évi mérlegben az ellenőrzés által feltárt számviteli hiba jelentős összegűnek minősült. A kizárólagos önkormányzati tulajdonban lévő gazdasági társaságok üzleti terveit, éves beszámolóit, a közhasznúsági és könyvvizsgálói jelentéseket a Képviselő-testület elfogadta. Az Önkormányzat a részesedések mérlegadatait az ellenőrzött időszak egyik évében sem értékelte egyedileg.

Az ÁSZ jelentésében szereplő javaslatok alapján a polgármesternek 30 napon belül intézkedési tervet kell készítenie.

Érdekesnek találtad? Oszd meg a Facebookon!

Facebook

Kapcsolódó cikkek

Meghívásos közbeszerzésen nyerte el a Borsod megyei Északmagyarországi Regionális Vízművek Zrt. telephelyeinek fűkaszálási munkálatait a Jánosik és Tá…

További cikkek