Tapasztalataik azt mutatják, hogy Magyarország külföldi megítélése tovább romlott.
Hosszú távon kiszámítható politikai, illetve gazdasági és társadalmi környezetet szorgalmaz a csütörtökön megjelent jelentésében a Magyar Európai Üzleti Tanács (HEBC). Kerekes László, a szervezet elnöke, aki egyben az AkzoNobel Közép-Európa Dél vezérigazgatója is, a HEBC csütörtöki budapesti rendezvényén elmondta, a tanácshoz tartozó cégek magyarországi árbevétele tavaly 3.500 milliárd forint volt, s a 15 multinacionális tagvállalat 18 ezer dolgozót foglalkoztatott. A Kiszámíthatóság és versenyképesség címmel megjelent jelentés szerint a hosszú távon kiszámítható politikai, gazdasági és társadalmi környezet alapfeltétele az ország fejlődésének és versenyképességének.
A HEBC cégek anyavállalatainak tapasztalatai azt mutatják, hogy Magyarország külföldi megítélése tovább romlott – fogalmaz a jelentés.
A most publikált 13. jelentésben a szervezet ismét szorgalmazza egy hosszú távú, átfogó, politikai ciklusokon átívelő országstratégia kialakítását Magyarország számára – mondta az ezt a fejezetet jegyző Csorba Zoltán. A SUEZ Environnement Hungária igazgatója hozzátette: ki kell jelölni azokat a területeket, ahol Magyarország vezető szerepet kíván elérni a térségben, illetve az Európai Unióban.
Erényi Balázs, a Shell Hungary igazgatóságának elnöke arról beszélt, hogy amikor egy multinacionális vállalat vezetése arról dönt, melyik országban fektet be, akkor ezt nagymértékben befolyásolja az országról kialakított kép. A kiszámíthatóság, a versenyképesség és az országimázs rendívül szorosan összefüggő tényező.
A pénzügyi fejezetet ismertetve Rikard Jonsson, az ABB ügyvezető igazgatója elmondta, bár folytatódik a kilábalás a gazdasági válságból, a HEBC továbbra is gyenge belső keresletet érzékel, a lakosság fogyasztása lassan élénkül. Hozzátette azt is, hogy magas a munkanélküliség, de ennél is sajnálatosabb, hogy a foglalkoztatás bővülése csak lassan követi a konjunktúra javulását.
A HEBC támogat minden olyan adórendszert, amely egyszerű, egységes, jól kommunikált, profitalapú, nem tartalmaz kivételeket és nem torzítja a versenyfeltételeket – fogalmazott Rikard Jonsson.
Kifejtette, a HEBC lényegesnek tartja, hogy a jövőben a fontos döntéseket érdemi konzultáció előzze meg az érintett felekkel, legyen szó új adók bevezetéséről, vagy a magán-nyugdíjpénztárakat érintő kérdésekről.
A HEBC tagvállalatai befektetéseik hosszú távú stabilitásában érdekeltek, ezért mindig nyitottak és készek a konzultációra, a kiszámíthatóság és a kölcsönösen előnyös helyzetek kialakítása érdekében – rögzíti a jelentés.